Witamy na stronie internetowej
Parafii zesłania Ducha Świętego 
w Lalikach

 

Duchu Święty, Boski Duchu światła i miłości,
Tobie poświęcam mój rozum, serce, wolę i całą moją istotę,
teraz i na zawsze.

Spraw, aby mój rozum był zawsze posłuszny Twoim natchnieniom
i by odkrywał Twoją obecność w Kościele, który Ty nieomylnie prowadzisz.

Niech moje serce zawsze płonie miłością Boga i bliźniego,
a moja wola niech będzie zgodna z wolą Bożą,
aby całe moje życie mogło stać się wiernym naśladowaniem życia i cnót
naszego Pana i Zbawcy Jezusa Chrystusa,
któremu niech będzie cześć i chwała
wraz z Ojcem i Tobą na wieki.
Amen.

Liturgia


2024-04-20, Sobota, Rok B, II, 3. wielkanocny
Dz 9, 31-42
Ps 116B
J 6, 63c. 68c
J 6, 55. 60-69
2024-04-21, Niedziela, Rok B, II, 4. wielkanocny
Dz 4, 8-12
Ps 118 (117), 1bc i 8-9. 21-23. 26 i 28 (R.: por. 22)
1 J 3, 1-2
J 10, 14
J 10, 11-18
2024-04-22, Poniedziałek, Rok B, II, 4. wielkanocny
Dz 11,1-18
Ps 42
J 10, 14
J 10,1-10

Wydarzenia

 

Zapraszamy na XI Warsztaty Gospel

Szczegóły pod poniższym linkiem: 

https://drachma.org.pl/aktualnosci/xi-warsztaty-gospel


Odpust ku czci Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

 

Serdeczne Bóg zapłać ks. Karolowi Tomeckiemu i Wam Drodzy Parafianie i Goście za modlitwę i organizację uroczystości odpustowej.

 


 

 

 


Dożynki 2022

       
 
 
                     
                     Jan Kochanowski

  


Pierwsza rocznica śmierci śp. Ks. Proboszcza Wojciecha Janke

 

 


Ile mszy może odprawić kapłan?

Kapłan ważnie wyświęcony jest szafarzem świętych sakramentów. Znaczy to, że powierzona mu została troska o godne i ważne sprawowanie świętych tajemnic, które pozwalają przyjąć zbawczą łaskę, jaką przygotował dla swych dzieci Ojciec niebieski. Rolą duszpasterza jest odpowiednie przygotowanie wiernych i czuwanie, aby w sprawowanie liturgii nie wkradły się nadużycia i nie dochodziło do świętokradztwa.

Szafarz nie jest jednak właścicielem źródła łaski. To sam wszechmogący Bóg udziela w swej hojnej miłości darów, jakich my grzeszni potrzebujemy, abyśmy oczyszczeni i uświęceni mogli zjednoczyć się z Bogiem w naszej ziemskiej drodze, by w konsekwencji osiągnąć życie wieczne. Kapłan został powołany, aby z tego źródła rozdzielać łaski tym, którzy wyznają wiarę i, odpowiednio dysponowani, proszą o taki dar najświętszego Boga.

W sprawowaniu świętej liturgii oraz sakramentów świętych, tak kapłana, jak i wiernych, obowiązują różnego rodzaju zasady, które Kościół, pod przewodnictwem pasterzy, posłanych przez Chrystusa na świat, wypracował jako prawo, porządkujące nasze codzienne chrześcijańskie życie. Zawarte są one w Katechizmie Kościoła Katolickiego, Kodeksie Prawa Kanonicznego oraz innych dokumentach Stolicy Apostolskiej lub w sprawach mniejszej wagi pozostawionych decyzji poszczególnych episkopatów lub biskupa diecezjalnego.

Mimo, że wierni, którzy chcą przyjąć sakramenty mają do tego prawo, a kapłan ma obowiązek ich udzielać, to prawo Kościoła reguluje szczegółowe przepisy, w jaki sposób i w jakich okolicznościach mają być sprawowane. Ani proboszcz, ani parafianie nie mają prawa decydować o tym według własnego upodobania i przekonania, w niezgodzie z postanowieniami prawa.

  • Jedną z sytuacji, która powoduje wiele nieporozumień, jest fałszywe przekonanie, że ksiądz może odprawić tyle mszy świętych, ile zechce. Kanon 905 Kodeksu Prawa Kanonicznego jednoznacznie stwierdza, że Eucharystii „nie wolno kapłanowi więcej niż raz odprawiać w ciągu dnia”. Wyjątkiem są uroczystości Bożego Narodzenia i Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, gdy można odprawić trzy msze święte.
  • Drugą mszę w zwykłym dniu kapłan może sprawować ze słusznej przyczyny np. gdy przybywają pielgrzymi, odbywają się uroczystości państwowe czy lokalne, a także msze obrzędowe (np. z udzieleniem sakramentu małżeństwa, namaszczenia chorych, z okazji I soboty ku czci Niepokalanego Serca Maryi lub przy sprawowaniu pogrzebu).
  • Trzecią mszę kapłan może sprawować jedynie w niedzielę i święta nakazane, jeśli brak kapłana, który mógłby odprawić mszę dla pożytku wiernych, mających obowiązek w tym dniu w Eucharystii uczestniczyć. 
  • Gdyby gdzieś zaistniała taka sytuacja, że byłaby konieczność odprawiania w dni powszednie więcej niż dwóch Mszy św., a w niedziele i święta nakazane więcej niż trzech, o stosowne zezwolenie należałoby się zwrócić za pośrednictwem biskupa diecezjalnego do Kongregacji do Spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Warto też zauważyć, że bez słusznej i uzasadnionej przyczyny kapłan nie powinien odprawiać Ofiary eucharystycznej bez udziału w niej choćby jednego wiernego.

Biorąc pod rozwagę powyższe prawa, bardzo serdecznie proszę Parafian o właściwe i przemyślane planowanie różnych rodzinnych uroczystości, których ważną częścią ma być udział w specjalnej Mszy, zwłaszcza gdy chce się zaprosić na taką Mszę gości. Zawsze należy uprzednio skontaktować się z duszpasterzem i uzgodnić odpowiedni dzień oraz godzinę, zanim podejmie się przygotowania. Niedopuszczalne jest stawianie kapłana przed faktem dokonanym i wymuszanie odprawienia kolejnej Mszy, naruszając porządek sumienia. Także w sytuacji nagłej i losowej należy wpierw skontaktować się z duszpasterzem, by znaleźć właściwe rozwiązanie, które nie będzie nadużyciem w miejsce pobożnego przeżywania spotkania z Bogiem i radości wspólnego celebrowania liturgii.

W odniesieniu do przedstawionych przepisów zrozumiałym jest, że w pierwszą sobotę miesiąca, kiedy odbywa się poranna msza ku czci Niepokalanego Serca Maryi i wieczorna msza, rozpoczynająca świętowanie niedzieli, ksiądz nie ma możliwości sprawowania jeszcze jednej mszy z racji różnych rodzinnych uroczystości, chyba że będzie ją sprawował inny ksiądz, zaproszony przez organizatora uroczystości za zgodą proboszcza.

Jeszcze raz proszę o zrozumienie i wzajemne uszanowanie tych zasad. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych napięć, bądź posądzania o niechęć czy złą wolę.

 

Wasz Duszpasterz


Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

Naucz się dziwić w kościele,
że Hostia Najświętsza tak mała,
że w dłonie by ją schowała
najniższa dziewczynka w bieli, 

a rzesza przed nią upada,
rozpłacze się, spowiada...

 

ks. Jan Twardowski

 

https://photos.app.goo.gl/XGk4RzvoriVYTzWd7

 


Odpust ku czci Zesłania Ducha Świętego

W imieniu całej parafii serdecznie dziękuję sumiście odpustowemu ks. prałatowi Władysławowi Nowobilskiemu,  o. dr. Boguchwałowi Orczyk OFM za przygotowanie czuwania i wygłoszone Słowo Boże. Dziękuję również Radzie Parafialnej i Ochotniczej Straży Pożarnej za pomoc w zorganizowaniu uroczystości. Dziękuję Służbie Liturgicznej i wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie liturgii odpustowej. Dziękuję Zespołom 'Ogień Boży' z Istebnej, „Spod Kikuli”, „Spod Rachowca”  'Kapeli Grajki'.  Agnieszce Bienek i chórowi, za piękne przygotowanie i wykonanie Akatystu ku czci Ducha Świętego. Pragnę podziękować za wspaniałe wypieki, bezinteresowne przygotowanie obiadu dla księży z naszego dekanatu, pomoc w przygotowaniu festynu, prace remontowe i  porządkowe wokół sceny oraz obsługę festynu. WIELKIE BÓG ZAPŁAĆ! 

 

https://www.facebook.com/milowkamlodych/posts/4614597158640314

 

Autor zdjęć z naszej uroczystości: Piotr Motyka, Milówka, RP 2022.
Źródło: Milówka Młodych, Milówka, RP 2022.

 

 
 

PIELGRZYMKA DO STÓP MATKI BOSKIEJ Z GUADALUPE

PIELGRZYMKA DO MEKSYKU Z CANCUM

 

DO STÓP MATKI BOSKIEJ Z GUADALUPE

 

 1 dzień  - Zbiórka na lotnisku w Krakowie dwie godziny przed odlotem. Odprawa. Wylot o godz. 06:20 (przesiadka w jednym z portów europejskich). Przylot do Mexico City o godz.19:00, następnie przejazd do hotelu, kolacja i nocleg w Mieście Meksyk.  

 

2 dzień - Po śniadaniu poranna wizyta w Guadalupe w Bazylice Matki Boskiej patronki obu Ameryk i Meksyku, najważniejszym miejscu kultu religijnego w Meksyku. Zwiedzanie: Stara i Nowa Bazylika, Wzgórze Objawień, Templo del Pocito. Msza Święta. Po południu przejazd do ogrodów Xochimilco zwanych „Miejscem Kwiecistego Pola”. Rejs kolorowymi gondolami przy dźwiękach muzyki mariachi. Powrót do hotelu. Kolacja i nocleg w Mieście Meksyk.    

 

 3 dzień - Po śniadaniu przejazd do parku narodowego Cacahuampila i zwiedzanie największych jaskiń Meksyku. Przejazd do Miasta Aniołów – Puebla i zwiedzanie.  Po drodze (przedmieścia Puebli) panoramiczne podziwianie monumentalnej piramidy w Cholula oraz wizyta w nadzwyczaj malowniczym  kościółku Santa Maria Tonantzintla. Msza Święta. Przyjazd do hotelu, zakwaterowanie, kolacja i nocleg

 

 4 dzień - Po śniadaniu,  spacer uliczkami kolonialnego miasta: podziwianie przepięknych kamienic zdobionych płytkami ceramicznymi, Katedra, Rynek Parian z tradycyjnymi wyrobami mieszkańców (ceramika, talavera i słodycze), wizyta w XVI wiecznej Kaplicy Różańcowej. Dalsza podróż piękną trasą widokową, prowadzącą przez Góry Sierra Madre do Oaxaca. Zwiedzanie miasta: Kościół  Św. Dominika, główny plac miasta z Kościołem Katedralnym, a na koniec wizyta na miejscowym targu i w sklepie z wyrobami z czekolady. Msza Święta. Kolacja i nocleg w Oaxaca.

 

5 dzień - Po śniadaniu Msza Święta. Następnie zwiedzanie położonego na wzgórzu, niegdyś najważniejszego miasta antycznych Zapoteków, wpisanego na listę UNESCO - Monte Alban. Zwiedzanie: Platforma Północna i Południowa, Boisko do Gry w Piłkę, Obserwatorium  i Ściana Tancerzy. Przejazd do Santa Maria del Tule, małej wioski, gdzie znajduje się największe drzewo z rodziny cyprysowatych zwane „Drzewem Montezumy”. Obiad. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie. Nocleg w hotelu w Tehuantepec. 

 

6 dzień  - Po śniadaniu wyjazd z hotelu i podróż w kierunku Chiapas, jednego z najpiękniejszych stanów Meksyku. Wizyta w Parku Narodowym Kanionu Sumidero, przejazd szybkimi łodziami rzeką  Grijalva. Podziwianie wspaniałej przyrody, niezapomniane widoki, skały wznoszące się czasem nawet na wysokość 1000 m, formacje skalne np. choinka. Możliwość spotkan  ia krokodyli, małp i różnych gatunków ptaków - kormorany, jastrzębie, orły i sępy. Przejazd do San Juan Chamula. Wizyta w lokalnym synkretycznym kościółku, w którym to mieszają się religia chrześcijańska z szamanizmem. Wizyta na lokalnym targu indiańskim oraz przejazd do jednego z domów Majów w Zinacantan. Masza Święta z rodziną indiańską. Po Mszy krótki czas na zakupy regionalnego rzemiosła, poczęstunek. Przejazd San Cristóbal de las Casas, zakwaterowanie w hotelu, kolacja i nocleg.

 

7 dzień  - Po śniadaniu Msza Święta. Krótkie zwiedzanie miasta oraz lokalnego targu z miejscowymi wyrobami. Spacer po stolicy „indiańskiego” stanu Chiapas, w którym kultury indiańskie mieszają się z kulturami z innych części świata.  Przejazd do Parku Narodowego Aqua Azul, pięknych wodospadów - chwila wytchnienia przy kaskadach wodnych otoczonych zielenią selwy i tropikalnej roślinności. Możliwość kąpieli i odpoczynku. Następnie przejazd do hotelu w Palenque, 

zakwaterowanie w hotelu, kolacja i nocleg. 

 

 8 dzień - Wczesny wyjazd z hotelu. Śniadanie w dżungli. Przejazd motorówkami po wyłaniającej się z porannej mgły rzece Usumacinta do małej, położonej w tropikalnej dżungli strefy archeologicznej Yaxchilan. Dla chętnych spacer po tropikalnym lesie. Orzeźwiająca kąpiel i wypoczynek pod wodospadami Golondrinas. Kolacja i nocleg w Palenque. 

 

 9 dzień  - Po śniadaniu zwiedzanie najbardziej tajemniczego stanowiska archeologicznego Majów w Palenque - miasta opuszczonego z nieznanych powodów przez Indian w X wieku, ponownie odkrytego dopiero w XVIII w: Świątynia Inskrypcji (dostępna tylko z zewnątrz), wspaniały Pałac Królewski z licznymi komnatami i korytarzami pokrytymi płaskorzeźbami, świątynie Słońca i Krzyża (datowane na VII wiek)  z licznymi inskrypcjami, Łaźnie Królowej. Wjazd na Półwysep Jukatański – Campeche – spacer po malowniczym miasteczku objętym patronatem UNESCO. Następnie przejazd wzdłuż Zatoki Meksykańskiej do Uxmal.  Msza Święta. Zakwaterowanie w hotelu w Uxmal, kolacja i nocleg. 

 

 10 dzień - Po śniadaniu zwiedzanie jednej z najpiękniejszych stref archeologicznych pod względem architektonicznym, centrum religijnego Majów Uxmal: Pałac Gubernatora (jest to największa budowla prekolumbijska w Ameryce), Świątynia Wróżbity oraz Czworokąt Mniszek (zespół budowli przypominających klasztor).Boisko do gry w Pelote. Wizyta w Muzeum kakao i czekolady. Przejazd nad Zatokę Meksykańską do małej wioski rybackiej Celestun, gdzie znaj  duje się jeden z najciekawszych rezerwatów przyrody w Meksyku, będący ostoją kolonii flamingów, pelikanów, kormoranów. Przesiadka na łodzie, przejazd namorzynowym tunelem oraz poszukiwanie ptactwa. Safarii fotograficzne. Krótki odpoczynek na plaży. Wyjazd w kierunku stolicy Jukatanu Meridy. Zwiedzanie miasta, targ miejski. Msza Święta. Kolacja i nocleg w Meridzie.

 

 11 dzień – Po śniadaniu wyjazd z hotelu z Meridy, przejazd do Izamal, zwiedzanie klasztoru franciszkanów oraz lokalnego targu. Przejazd do jednego z siedmiu współczesnych cudów świata, miasta wpisanego na listę UNESCO  - Chichen Itza. Spacer po strefie i zwiedzanie. Orzeźwiająca  kąpiel w cenocie SUYTUN. Kolacja i nocleg w Chichen Itza. 

 

  12 dzień  - Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu. Przejazd do ukrytego w sercu jukatańskiej dżungli, jednego z największych ośrodków Majów - Coba. Obiad  w meksykańskiej restauracji przy lagunie. Transfer do strefy archeologicznej Coba co w tłumaczeniu znaczy  'wzburzona woda'. Jazda rowerem lub rikszami zwanymi przez miejscowych limuzyną Majów po kamiennych drogach Majów - Sacbe. Podziwianie najważniejszych budowli miasta: Boisk do Gry w Pelote, Z  espół Malowideł, oraz najwyższej na Jukatanie, liczącej 42 metry Wielkiej Piramidy - Nohoch Mul. Zwiedzanie ruin budowli Majów w Tulum, w tym min. Świątynia boga wiatru i Wieża Strażnicza skąd rozpościera się piękny widok na turkusowe morze karaibskie. Postój na zdjęcia tej wyjątkowej scenerii oraz kąpiel w morzu karaibskim. Przejazd obfitującą w piękne widoki Riwierą Majów do hotelu na Riviera Maya/Cancun, zakwaterowanie, kolacja i nocleg.

 

13-14 dzień - odpoczynek w hotelu z pakietem all inclusive.  Wycieczki opcjonalne dla chętnych.

 

15 dzień - odpoczynek w hotelu z pakietem all inclusive.  Popołudniu transfer na lotnisko, odprawa i wylot do Krakowa (przesiadka w jednym z portów europejskich) o godz. 18:05

 

16 dzień - przylot do Krakowa o godz. 17:40. Zakończenie pielgrzymki. 

 

Termin: 15.01 - 30.01.2023        Cena: 4800 zł + 1550 USD

 

Cena zawiera:

➢ przelot samolotem na trasie Kraków - Mexico City; Cancun - Kraków

➢ transfery i transport komfortowym autokarem/busem 

➢ zakwaterowanie w hotelach****/***** zgodnie z programem, pok. 2 os.

➢ wyżywienie: śniadania i obiadokolacje, all inclusive w Cancun - zgodnie z programem 

➢ opieka polskojęzycznego przewodnika/pilota (odbiera grupę na lotnisku w Mexico City)

➢ opieka duszpasterza

➢ bilety wstępu do wszystkich miejsc zwiedzania według programu

➢ napiwki w hotelach i restauracjach 

➢ codziennie Msza Święta

➢ ubezpieczenie KL i NNW

➢ składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

➢ składka na Turystyczny Fundusz Pomocowy

 

 

 

Cena nie zawiera:

➢ obowiązkowego kosztu związanego z realizacją programu: lokalnych przewodników, zwyczajowych 

    napiwków dla kierowcy i przewodnika, systemu tour guide - ok. 70 USD

➢ dopłaty do pokoju jednoosobowego - 490 USD

➢ napojów do posiłków, oprócz opcji all inclusive

➢ wydatków osobistych

➢ dodatkowego ubezpieczenia od następstw chorób przewlekłych 

➢ dodatkowego ubezpieczenia kosztów rezygnacji 3,5% ceny pielgrzymki 

➢ dodatkowego ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z opcją chorób przewlekłych 

 

Uwagi:

* Program pielgrzymki jest ramowy 

* Organizator zastrzega sobie prawo zmiany kolejności zwiedzania w zależności od sytuacji zaistniałej

  podczas wyjazdu
* Organizator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany dokonane przez linie lotnicze. 

  W przypadku zmiany godzin przelotów Organizator zastrzega sobie możliwość zmian w programie.
* Warunkiem wjazdu do Meksyku dla Obywateli Polski jest paszport ważny min. 6 miesięcy od daty 

  planowanego powrotu do kraju. 

* W Meksyku nie ma możliwości rezerwacji pok. 3 os. z trzema oddzielnymi łóżkami (w pokojach 3 os. 

  są tylko dwa łóżka małżeńskie).

 

Zapisy i informacje w parafii pw. Zesłania Ducha Świętego w Lalikach, tel. 510 303 719


Zaproszenie na odpust parafialny


Długo oczekiwana majówka


LinkiZasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Parafia Zesłania Ducha Świętego w Lalikach, siedziba: Laliki 159, Zwardoń 34-373.